רשלנות רפואית באבחון פקקת ורידים

אחת החובות המוטלות על רופא היא החובה לחקור ולדרוש בכל מקרה ובכל אבחנה, כדי לקיים חובה זו לצורך אבחון מדויק ככל האפשר של הבעיה של המטופל על הרופא לשאול שאלות מכוונות ביחס לתסמינים מהם סובל המטופל בנוסף לתלונתו העיקרית כדי שיוכל לבצע אבחנה מבדלת, רופא שלא חוקר ודורש ובשל כך גורם נזק למטופל בשל אבחנה מוטעית עשוי למצוא עצמו חב בפיצויים בשל הפרת חובת הזהירות ורשלנות רפואית בטיפול בטיפול.

פסק הדין כהן נחום נ ד"ר מן גדעון עסק בתביעת רשלנות רפואית שהגיש נחום יליד 68 נשוי ואב לשניים אשר פנה לנתבע שהוא רופא אורתופד והתלונן על כאבים בברך ימין, ד"ר מן חשד כי התובע סובל מקרע במיניסקוס והמליץ לו על ניתוח ארתרוסקופיה.

הניתוח בוצע ביום 07/01/02 ולאחר כשבוע שב נחום אל ד"ר מן והתלונן על כאבים בחלק התחתון של רגל ימין ועל היות כף הרגל חמה, כחולה ונפוחה. במהלך הבדיקה התלונן נחום על התכווצויות בשוק ובחילה, ולא התלונן על כך שסבל החל מיום קודם מכאב בחזה וקוצר נשימה.

לאחר הבדיקה שב התובע לביתו, במהלך היום והלילה התגברו הכאבים ברגל ובחזה והוא החל לחוש כאבים בצלעות וקשיי נשימה חמורים והובהל לבית החולים הדסה שם אובחן כי הוא סובל מ DVT – deep vein thrombosis פקקת ורידית - קריש דם שהפך לתסחיף.

נחום אושפז לשמונה ימים ושוחרר מבית החולים עם המלצה למנוחה ממושכת, טיפול תרופתי ומעקב רפואי.

כשלושים ושמונה יום היה התובע במצב של אי כושר מוחלט ועוד 7 חודשים בתפקוד ירוד.

התובע טען כי הרופא האורטופד התרשל בכך שלא אבחן את הפקקת, הוא היה יכול למנוע את התסחיף ואת הנזק שנגרם לתובע בעקבותיו. הנתבע טוען כי התובע קיבל טיפול סביר וכי בוצעה בו בדיקה קלינית אשר שללה המצאות של קרישי דם.

שימו לב כי הופעת קריש דם עשויה להוביל לכדי שבץ מוחי!

בית המשפט קבע כי התובע הניח תשתית ראייתית לכך שהרופא התרשל בכך שביצע בדיקה קלינית בלבד, על הנתבע הייתה חובה לצפות אפשרות של התפתחות קריש דם, והוא התרשל במחדל בכך שלא איבחן את החשד לקריש דם, היה עליו לשאול שאלות רלבנטיות וממוקדות באשר לתלונות נוספות ולהפנות את התובע לבית חולים. התרשלות הנתבע גרמה להחמרה במצבו הבריאותי של התובע.

עם זאת לתובע לא נותרה נכות צמיתה או נזק קבוע בשל הרשלנות ולכן נדחות טענות התובע ביחס לנזקים הכלליים בעתיד כגון פגיעה בהשתכרות, עזרת צד ג והוצאות.

גם נזקי העבר מהם סבל התובע הן בגין כאב וסבל וכו נגרמו עקב אירוע הפקקת והתסחיף שנגרמו עקב הניתוח ואין להשית על הנתבע את כל סכום הפיצויים מאחר ו"תרומתו" של הנתבע לנזקו של התובע הייתה מועטה, בית המשפט קבע כי הרופא ישלם לתובע פיצויים בסך של 30,000 ₪ בתוספת 7,500 ₪ הוצאות משפט ו20% שכר טרחת עורך דין.

במידה ונתקלת במקרה של רשלנות רפואית יש לפנות בהקדם האפשרי אל עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית להתייעצות על מנת לבחון את האפשרויות העומדות בפניך ואפשרותך להגיש תביעת פיצויים כנגד מי שגרם לך לנזק.

תמיד חשוב מאוד לשמור כל מסמך רפואי שקיבלתם מהגורם המטפל ולדרוש העתק מכל מסמך עליו חתמתם מול הגורם המטפל לצורך קבלת טיפול רפואי, שמירת מסמכים אלו תוכל לסייע לכם מאוד בעת הגשת תביעה.


שבץ מוחי stroke
הרופא לא איבחן פקקת ורידים ונגרם לך נזק בלתי הפיך? שבץ מוחי?